Bakancslista
2015 május 26. | Szerző: Nász Ildikó |
Van egy film hasonló címmel, nagyon jó. Bár az alapszitu az, hogy élete vége felé járó öregurak a közös kórházi szobában mérleget készítenek. egyik kőgazdag,így belevágnak életük legnagyobb és talán utolsó kalandjába. Érdemes megnézni.
Viszont ahhoz, hogy eljussunk egy olyan pontra,ami változásra vagy egy őrültség meglépésére késztet nem kell megvárni a kórházi ágyat .-)
Írtam én is egy listát,amit még úgy kb ebben az életben jó lenne átélni,látni,tapasztalni stb… majd nemrég olvastam egy olyan listáról,ahol az érzelmekről volt szó, de mindeképp érdekes tény, hogy menniyre megváltozik az ember gyereke, ha mondjuk gyereke születik.
A másik ,amit nemrég olvastam egy gyerekeknek való lista volt 25 olyan dologgal,amit 6 éves koruk előtt mindenképpen át kell élniük. Na szépen vagyunk, már a kicsiknek is van bakancslistája. Persze elolvasva megállapítottam, hogy nagy részét már teljesítettük, így nem lesznek hátrányos helyzetű gyermekeim, normális tempóban fejlődnek, és kézzelfogható dolgokat tapasztalnak.
”
A régi egyiptomiaknak volt egy szép gondolatuk a halálról. Mikor a lelkünk a mennyek kapujába ér, az istenek két kérdést tesznek fel. A válaszon múlik, hogy bebocsátást nyernek-e. (…)
1. Leltél-e örömöt az életben? (…)
2. Vittél-e örömöt mások életébe? ”
A jelen mindig jó ,de a napok gyorsan eltelnek, majd azt vesszük észre, hogy 30 helyett már 40 gyertya, majd 50 stb… és a nagy öregektől tanulva álljunk meg és ne hagyjuk, hogy elmenjen mellettünk az élet. Különböző listákat lehet találni, mindenki a maga érdeklődési köre alapján állíthatja össze. Én most egy olyan listát hoztam,ami ugyan elég általános,de nagyon is használható. Nem én állítottam össze, az ényém nem teljesen ezeket tartalmazza, de lehet ebből is ollózni.
“Ha rászánod magad, nem fogsz majd sírni, hogy lemaradtál az élet legszebb dolgairól.
Ahogy öregszünk, rá kell jönnünk, hogy sajnos minden kerek évforduló jelentős állomás az életünkben. Van, aki azt éli meg keservesen, hogy elmúlt 30, másoknál a 40 a vízválasztó, sokan pedig akkor borulnak ki, amikor az 50 gyertya már rá sem fér a tortára. Na de a hatvanadik születésnap az tényleg kész katasztrófa! A gerontológusok szerint ekkor sokak számára a dolgok már kezdenek kicsit szétesni – fizikai és érzelmi szempontból egyaránt -, és siratják, hogy annak idején hagyták elmenni maguk mellett az életet. Ezért aztán érdemes még az ötvenes éveinkben megtenni pár dolgot, hogy felkészüljünk az időskorra és utólag ne sajnáljuk magunkat annyira.
1. Tegyél szert fiatalabb barátokra
Ha nem akarsz majd egy nyugdíjasklubban punnyadni a tévé előtt, időben kezdj el barátkozni nálad fiatalabb emberekkel. (Nem pedofíliáról van szó, mínusz 15 év már tökéletes.) A fiatalabbak általában lelkesek és mások a tapasztalataik, mint neked, vannak új ötleteid, ezért rád is sugározhatnak egy kis életörömöt. Kutyasétáltatás közben ugyanúgy lehet új barátokra szert tenni, mint konditeremben vagy nyelvtanfolyamon, de elmehetsz önkéntesnek is valamelyik karitatív szervezethez, ez önmagában lelkesítő élmény.
2. Szokjál le egy rossz szokásodról
Dohányzás, ivás, zabálás, tévézés elhülyülésig – a magyar embernek annyi rossz szokása van, hogy biztosan neked is akad olyan, amit hanyagolhatsz egyszer s mindenkorra. Mellé még fogyjál is egy kicsit, ha túlsúlyos vagy, és jobban érzed majd magad, amikor 60 leszel.
3. Tervezd meg a visszavonulásodat
A jó hadvezér szervezetten vonul vissza a seregével, nem hagyja, hogy mindenki pánikban rohanjon hanyatt-homlok. Te is találd ki, hogy ha már nem dolgozol az eddigi állásodban, mit szeretnél csinálni helyette. Vigyázat, a fokozatos szellemi-fizikai leépülés mint opció nem játszik! Gondold át, melyik hobbidat tudnád átalakítani állandó kedvteléssé, legyen az természetjárás, zenehallgatás, amatőr helytörténeti kutatások és hasonlók.
4. Bocsáss meg az ellened vétkezőknek
A régiek úgy mondták, a haragtartás olyan, mintha mérget innál, és azt várnád, hogy a másik hal meg. Rendezd a régi számlákat nagyvonalúan, bocsáss meg, akinek lehet, hogy ne legyél hatvan után megkeseredett öreg szivar / vén szipirtyó.
5. Állíts össze szupercsapatot
Ha most körbenézel, láthatod, hogy jelenleg is egy csomó ember próbál segíteni, hogy gördülékenyen menjenek a dolgaid. Van ügyvéded, orvosod, könyvelőd, brókered, lelkipásztorod, autószerelőd, akiknek a tanácsaira számíthatsz. Ha nincs, keress magadnak, ha pedig az eddigiekben nem bízol eléggé, cseréld le őket. Megnyugtató lesz a tudat, hogy csak fel kell emelned a telefont, és valaki megmondja, mi a teeendő.
6. Legyél született optimista
Ez elsőre nyilván hülyén hangzik, mert valaki vagy született optimista, vagy nem. Pedig ez a hozzáállás is megtanulható, olyannyira, hogy a vérévé válik az embernek. Ha begyakorlod, hogy minden problémára van megoldás, és minden helyzetből viszonylag jól is ki lehet jönni, annak számtalan előnye lesz majd, például kisebb valószínűséggel kapsz infarktust és reggel több kedved lesz fölkelni.
7. Tanulj meg egyedül is elboldogulni
Van egy csomó olyan tevékenység, például a kertészkedés, amikor az ember önmagában piszmog, és élvezi a saját társaságát. Ezt érdemes minél előbb elsajátítani, mert idős korban egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy mindenki leginkább magára számíthat. Nézd újra a kedvenc filmjeidet, próbáld megfejteni, hogy pár divatos író mi a bánattól lett olyan felkapott, tarts kutyát, macskát, ha nem félsz, hogy előbb halnak meg, mint te.
8. Kezdj el félretenni a bakancslistádra
Ha költséges dolgok szerepelnek a bakancslistádon – például be akarod a járni a leghíresebb Hemingway-regények színhelyeit, ami elég komoly túra -, ideje elkezdeni spórolni rá.
9. Csinálj valamit, ami fontos számodra
Egy csomó ember ötven felett aratott káprázatos sikereket, mert akkorra jutott el odáig, hogy tenni akart valami igazán jelentőset. Harland Sanders „ezredes” fiatalon is sütögetett csirkét, de csak hatvan felett lett milliomos, miután a Kentucky Fried Chickens hálózata egész Amerikában elterjedt. Ronald Reagan is fiatalon elkezdett potizálni, de az első jelentős posztra csak 55 éves korában választották, hogy azután egészen az elnökségig vigye. Nem kell persze ekkora ambíciókkal nekilátni, de legyen valami, aminek értelmét látod, és esetleg még azt is hiszed róla, hogy kicsit jobbá teszi a világot.”
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: